Jak dbać o kręgosłup przy siedzącej pracy

Siedząca praca to zmora naprawdę wielu osób. Narzekają na nią ludzie, spędzający czas w biurach, w korporacjach, na kasach w supermarkecie czy w okienku pocztowym.

Długie godziny w niezmiennej pozycji znacznie osłabiają kręgosłup, do czego przyczynia się jeszcze niewłaściwe krzesło. Kiedy jest się więc zmuszonym do pracy przy biurku, trzeba koniecznie zadbać o zdrowie nadwyrężanych pleców.

Fotel lub krzesło, które wykorzystuje się przy codziennej pracy, powinno być odpowiednio wyprofilowane, by łagodzić napięcia mięśniowe. Dzięki niemu zwiększa się komfort siedzenia, a co więcej, nie naraża się kręgosłupa na przemęczenie.

Mimo wszystko, niezbędne są także ćwiczenia fizyczne. Jeśli ma się możliwość odejścia na moment od stanowiska pracy, warto wstać, przespacerować się, by rozprostować kości.

W przypadku, gdy pełniona funkcja wymaga bezwzględnego pozostawania na danym miejscu przez kilka godzin, po powrocie do domu warto zdecydować się na gimnastykę. Podstawą powinny być ćwiczenia rozciągające, pozwalające zachować kręgosłupowi właściwą elastyczność.

Ulgę może przynieść także położenie się na chwilę na plecach i odpoczęcie od niewygodnej pozycji.

Może Ci się również spodoba