Jak zbudować własny dom – wybór projektu

Budowa własnego domu to wiele różnych kwestii, z którymi się zmierzyć. Znalezienie działki budowlanej, zakup materiałów czy wybór maszyn, a potem wreszcie wszystkie prace związane z postawieniem nieruchomości. W tym wszystkim jest jeszcze jedna ważna rzecz, a mianowicie wybór projektu domu. Nie jest wcale łatwo wybrać taki projekt i nie każdy wie, czym tak w zasadzie się tutaj kierować. Tymczasem ma to przecież ogromne znaczenie! To od projektu zależy bardzo wiele aspektów i w dużej mierze to właśnie projekt będzie determinował nasze warunki mieszkaniowe oraz komfort i wygodę. Warto więc wiedzieć jak dobrze wybrać projekt domu, tym bardziej, że przecież nowy dom będzie nam służył przez wiele długich lat, a docelowo może także przyszłym pokoleniom naszej rodziny.

Zróbmy więc wszystko, by zbudować najlepszy możliwie dom, który nie tylko w naszych oczach będzie idealny. Bardzo wiele w tej kwestii zależy właśnie od projektu domu. Na początek warto wiedzieć, że mamy dwie opcje związane z wyborem takiego projektu. Możemy albo zdecydować się na gotowy już projekt, albo też stworzyć taki projekt od nowa. Przy tej drugiej opcji konieczna będzie pomoc architekta. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

  • Gotowy projekt domu to spora oszczędność czasu, ale często także znacznie tańsza opcja.

    Dodatkowo możemy wybierać spośród setek (jeśli nie tysięcy) propozycji, tak więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy coś dla siebie. Z drugiej strony, ewentualne modyfikacje i zmiany w projekcie, które mają na celu dostosowanie go do naszych potrzeb czy preferencji mogą okazać się dość skomplikowane.

  • Stworzenie projektu domu nie jest łatwym procesem. Z reguły jest to także dużo kosztowniejsza opcja, natomiast mamy szansę od początku stworzyć coś własnego. Uwzględnić wszystkie nasze potrzeby, wymagania oraz preferencje. Bardzo często szukając gotowych projektów natrafiamy na takie, które określamy jednym słowem: ładny.

    Pytanie jednak, czy dany projekt prócz tego jest także funkcjonalny i zapewni nam wygodne życie w nowym domu.

Wybieramy właściwy projekt domu

Jak więc widzimy, stworzenie własnego projektu jest bardzo ciekawą opcją, przy czym z reguły konieczna jest tutaj współpraca z architektem. Musi być to dobry specjalista w swoim fachu, aby udało się przelać na papier wszystkie nasze przemyślenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór gotowego już projektu to pamiętajmy o kilku najważniejszych zasadach. Najpierw trzeba przede wszystkim przeanalizować własną działkę oraz sprecyzować wszystkie wymagania i preferencje dotyczące tego jak nasz nowy dom ma wyglądać oraz działać. Kolejny krok to wybór projektu.

W tym celu zwróćmy uwagę choćby na takie czynniki jak powierzchnia domu (nie może być zbyt duża), ilość, rodzaj oraz rozkład pomieszczeń czy rodzaj dachu. Wszystko to ma bowiem bardzo duże znaczenie i w dużej mierze zadecyduje o tym, czy uda nam się stworzyć naprawdę wymarzony dom. Wszak nasz własny kąt musi nie tylko ładnie się prezentować, ale też charakteryzować się dużą funkcjonalnością.