Ślub i wesele w rustykalnym stylu

Styl rustykalny to styl nawiązujący do sielskiego klimatu wsi, dzikiej przyrody i ludowej tradycji. Styl ten spotkać możemy w aranżacjach kuchni i domowych wnętrz, ale również w dekoracjach sal weselnych i kościołów. Coraz więcej młodych par decyduje się urządzić ślub właśnie w takim klimacie. Zamiast welonu – wianek z polnych kwiatów, zamiast rozkloszowanej sukni – zwiewna suknia koronkowa, zamiast eleganckich świeczników – małe słoiczki obwiązane jutowym sznurkiem, a w ich wnętrzu umieszczony podgrzewacz. Przykładów można by wymienić jeszcze więcej. Jak zorganizować ślub i wesele w modnym ostatnio stylu rustykalnym? O czym pamiętać?

Wybór odpowiedniego miejsca

Po pierwsze, należy zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca.

Styl rustykalny to inaczej styl wiejski, dlatego zamiast dużego, dość nowoczesnego kościoła, lepiej wybrać mały drewniany kościółek, jeśli oczywiście mamy możliwość wyboru. Z kolei zamiast wytwornej sali balowej – stodołę (dostosowaną do tego typu imprez, starą ceglarnię, dużą wiejską chatę lub dworek. Ale nawet prostą salę weselną można spokojnie udekorować w rustykalnym stylu.

Kolorystyka i dekoracje

Aranżacja wybranej sali weselnej to bardzo ważna kwestia. Jeśli zdecydowaliśmy się na wesele rustykalne, to wśród kolorów powinny rządzić barwy ziemi: beże, zielenie, brązy, szarości. Jako dekoracje sprawdzą się drewniane skrzynki z kwiatami, plastry drewna jako podstawki pod wazony, wiklinowe koszyki, słoiczki zamiast typowych lampionów, bukiety z kłosami zbóż i jutowe bieżniki na stołach.

Nie obędzie się również bez zieleni i kwiatów – zielone liściaste girlandy i polne kwiaty na ślub grodzisk mazowiecki powinny pojawić się we wszystkich miejscach na sali weselnej.

Ubiór państwa młodych

Para młoda może także dostosować swój ubiór do całego stylu wesela. Panie młode decydujące się na styl rustykalny, często zamiast białego welonu na głowie wybierają wianek z żywych kwiatów, z kolei zamiast wielkiej sukni w stylu księżniczki – haftowaną lub szydełkowaną sukienkę w stylu boho i w odcieniu ecru. Bukiet z róż zamieniają na piękny bukiet polnych kwiatków. Panowie natomiast ubierają szelki, a zamiast kwiatowej butonierki – parę kłosów zboża przypięte do klapy marynarki.

O czym jeszcze pamiętać?

Zadbaj o ty, by zabawa również była tak dobra jak ta wiejska! Wiejski stół z przekąskami i domowymi nalewkami na pewno przypadnie do gustu wielu gościom.

Wiejskie wędliny, deski serów, domowej roboty chleb, a obok kamionkowy dzbanek ze smalczykiem.