Na co zwróci uwagę gastrolog?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy różnych lekarzy, którzy zajmują się ścisłą dziedziną medycyny. To oni poznali dogłębnie jej tajniki i będą potrafili wychwycić nawet najmniejsze nieprawidłowości, które pojawią się w naszym organizmie. Dlatego też, warto wiedzieć, że to co dla innego lekarza może być zwyczajną reakcją organizmu, dla gastrologa będzie sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś złego i konieczna jest szybka interwencja. Z tego powodu, warto wiedzieć do jakiego lekarza powinniśmy od razu skierować nasze kroki, kiedy czujemy, że naszym problemem jest układ pokarmowy. Oczywiście nie będzie trudno zorientować się w tych problemach, bo wszelkie kłopoty z żołądkiem, wątrobą, mdłościami, zaparciami czy zgagą, będą oznaczały, że właśnie w tej części naszego ciała dzieje się coś złego i to właśnie ona potrzebuje pilnej interwencji specjalisty, jakim jest gastrolog.

Dobierze odpowiednie badania

Musimy mieć świadomość, że gastrolog ma wiele różnych narzędzi, z których może skorzystać, aby ocenić stan naszego zdrowia.

To oznacza, że niekoniecznie musi on od razu wysyłać nas na skomplikowane badania, które ogólnie uważane są za nieprzyjemne. W pierwszej kolejności może przejść do dotykowego zbadania naszego brzucha. Będzie mógł wówczas określić, czy nasz brzuch jest normalny, czy może w jakimś miejscu jest zbyt twardy, albo wywołuje w nas większy ból podczas nacisku niż powinien. Jeśli takie badanie zostanie połączone z dokładnym wywiadem, to może się okazać, że gastrolog szybko uzyska najważniejsze informacje. To właśnie na ich podstawie będzie mógł ocenić, czy wystarczy przepisać odpowiednie leki i zmianę diety, czy może jednak konieczne będzie przeprowadzenie bardziej skomplikowanych badań. Co więcej, warto sobie również zdawać sprawę z tego, że w razie wątpliwości gastrolog może nas w każdej chwili wysłać na szczegółowe badania, a więc gdyby nadal nie działało to co nam przepisze, będziemy musieli się liczyć z taką koniecznością.

Co dalej?

Jeżeli podstawowe badania nie przyniosą odpowiedzi na pytanie co dzieje się z naszym układem pokarmowym, to gastrolog zaleci nam kolejne rzeczy do wykonania. Może będziemy musieli zbadać morfologię, możliwe że skieruje nas na USG jamy brzusznej, albo będzie nam kazał wykonać rezonans magnetyczny. Jeśli tego typu działania również nie dadzą spodziewanych efektów, to może się wówczas okazać, że konieczna będzie kolonoskopia lub gastroskopia, a te będą już mogły dać naprawdę dokładny obraz tego, co dzieje się w naszym układzie pokarmowym. Nie mniej warto wyszukać gastrologa, który cieszy się dobrymi opiniami wśród pacjentów, bo wówczas będziemy mieli pewność, że trafiliśmy w dobre ręce i źródło naszych problemów zostanie szybko wykryte. Możliwości mamy wiele, jednak pamiętajmy, że im szybciej trafimy do lekarza, który zajmuje się konkretnymi schorzeniami, tym szybciej będziemy mogli wyleczyć naszą chorobę i wrócić do normalnego funkcjonowania. To też oznacza, że na nowo będziemy mogli się cieszyć z przyjemności jedzenia.