Budowa domu – jak stworzyć lokum idealne?

Budowa własnego lokum to dla wielu osób marzenie, które w końcu udaje się spełnić. Trzeba jednak przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że jest to bardzo skomplikowany proces, który składa się z kilku czy nawet kilkunastu etapów. Na drodze do wymarzonego domu spotkamy więc wiele różnych przeciwności i będziemy musieli rozwiązać wiele dylematów. Ważne jest więc to, by do wszystkiego we właściwy sposób się przygotować. Dowiedzenie się jakie są konkretne etapy budowy domu krok po kroku to duże ułatwienie, gdyż pozwoli nam odpowiednio przygotować się do całego przedsięwzięcia oraz usystematyzować prace budowlane.

Krok pierwszy: formalności. Już na samym początku naszej drogi zaczynają się pewne komplikacje, gdyż pierwszym krokiem jest spełnienie wszystkich wymaganych formalności. Należy więc zebrać wszystkie dokumenty, zgody czy pozwolenia związane z budową domu. To także w ramach tego kroku trzeba w ogóle wejść w posiadanie działki, a następnie wybrać projekt budowlany. Tutaj decyzja nie będzie łatwa, gdyż możemy zdecydować się na zakup gotowego już projektu lub też wspólnie z architektem stworzyć całkowicie nowy projekt.

Jego przygotowanie wymaga nieco więcej czasu, a na dodatek z reguły jest to droższa opcja, lecz w tym przypadku mamy pewność, że wszystkie nasze potrzeby oraz preferencje zostaną we właściwy sposób w nim uwzględnione. Krok drugi: stan zerowy. To sam początek prac budowlanych, kiedy udało nam się już spełnić wszystkie formalności oraz zakupić wszystkie potrzebne materiały budowlane. Przy stanie zerowym wykonuje się więc takie prace jak ogrodzenie placu budowy, wytyczenie lokalizacji powstającego budynku (to zadanie dla geodety) oraz wyrównanie działki i przygotowanie fundamentów. Krok trzeci: stan surowy otwarty.

To właśnie w ramach tego etapu wydamy najprawdopodobniej najwięcej pieniędzy, dlatego też warto się dobrze przygotować pod względem finansowym. Podczas tego kroku na placu budowy wykonuje się bowiem wszystkie ściany zewnętrzne, ale też między innymi prace związane z więźbą dachową. Krok czwarty: stan surowy zamknięty. Jeśli chodzi o ten etap to nakierowany jest on przede wszystkim na wykonanie różnego rodzaju instalacji, w tym instalację elektryczną, gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Osadza się również drzwi zewnętrzne i wykonuje się prace związane z oknami.

Bardzo ważne jest, by wszystkie prace odpowiednio zaplanować w czasie – chodzi tutaj przede wszystkim o pory roku. Kończąc ten etap, budynek będzie już bowiem dobrze przygotowany na nadejście zimy. Krok piąty: wykończenie i zakończenie budowy. Ostatni etap, w ramach którego najpierw zajmujemy się różnego rodzaju pracami montażowymi, a następnie wykończeniem domu. To także teraz nastał czas, aby wykonać ocieplenie zewnętrznej izolacji budynku.

Dalej wystarczy już tylko umeblować wszystkie pomieszczenia oraz zakończyć wszystkie sprawy formalne, kończąc tym samym budowę naszego wymarzonego domu. W tym celu należy zgłosić, że budowa oficjalnie została zakończona.