Jakie zabawki dla pięciolatka?

Kupując dziecku zabawkę, mamy nadzieję, że będzie się ono nią bawiło przez dłuższy czas, że naprawdę będzie z niej zadowolone, że będzie w niej co chwilę znajdywało coś nowego, dzięki czemu będziemy mogli pozytywnie wpływać na jego rozwój. Dlatego też, powinniśmy się dokładnie zastanowić, jakie zabawki mamy wybierać dla pięciolatka. Tak, abyśmy mieli pewność, że będą one dla niego ciekawe, inspirujące, że przez długi czas chętnie będzie się nią bawiło. Co więcej, warto się zastanowić czy chcemy inwestować tylko w zabawki, którymi dziecko będzie się miało po prostu bawić, czy może chcemy także zainwestować w takie propozycje, które będą miały pobudzać kreatywność i sprawiać, że dziecko będzie się dodatkowo rozwijało, ucząc się co chwilę czegoś nowego.

Czym interesuje się dziecko?

Zanim kupimy dziecku jakąś zabawkę, warto się najpierw zastanowić, czym się ono interesuje. Czy lubi samochody, lalki, czołgi, pociągi, zwierzęta? Jeśli wybierzemy zabawki, które będą nawiązywały do zainteresowań dziecka, to może się okazać, że chętniej będzie się ono nimi bawiło, niż wówczas, gdy kupimy coś całkowicie innego. Ciekawą propozycją dla takiego kilkulatka mogą być zestawy klocków. Z jednej strony będziemy mogli się zdecydować na klocki drewniane, dzięki którym będzie mogło ćwiczyć motorykę, a z drugiej możemy się zdecydować na klocki Lego, z których będzie mogło tworzyć już trwałe zestawy. Możemy takiemu dziecku zaproponować również puzzle.

Zaczynając od mniejszych, aż po coraz większe, jednocześnie cały czas starajmy się je tak dobierać, aby dziecko miało szansę je ułożyć. Jeśli wybierzemy zbyt dużą ilość elementów i dziecko będzie miało z nimi spory problem, to zyskamy tylko tyle, że się zniechęci, a tego z pewnością byśmy nie chcieli.

Jakie jeszcze propozycje?

Jeżeli chcemy, żeby zabawki czegoś uczyły, to warto popatrzeć na różnego rodzaju zestawy z eksperymentami. Wówczas dziecko nie tylko samodzielnie będzie mogło je wykonywać, ale również podczas nich będzie mogło się uczyć nowych rzeczy, poznawać zasady działania różnych czynników w środowisku. Dodatkowo jeszcze można popatrzeć na specjalne roboty, które pozwolą na naukę programowania. Będzie to zabawa połączona z nauką, podczas której dziecko będzie mogło się uczyć zależności i będzie widziało, jaki jest ciąg zdarzeń. Ono coś ustawia, a następnie robot to wykonuje. Tego typu zabawa może się z biegiem czasu przerodzić w pasję i chęć połączenia swojego życia zawodowego z takimi właśnie doświadczeniami. Koniecznie zobaczmy jakie zabawki są odpowiednie dla pięciolatka.

Czy chcemy wybrać coś, czym po prostu będzie mogło się bawić i będzie mogło rozwijać swoją wyobraźnię? Czy może chcemy wybrać zabawki oparte na kreatywności i eksperymentach, aby dziecko samodzielnie mogło wywoływać różne zjawiska i dowiadywać się, w jaki sposób one powstają?.