Szczęście jest względne

Czego potrzebujesz do szczęścia? Każdy ma przynajmniej częściową odpowiedź na to pytanie. Najczęściej pojawiające się sposoby na bycie szczęśliwym, to grupa dobrych znajomych, góra pieniędzy czy ładny dom albo dobry samochód. Wszystkie rzeczy mogą dawać poczucie szczęścia.

Ale czy będzie ono trwałe? Wiedza psychologiczna kłóci się w tym miejscu ze zdrowym rozsądkiem. Przecież jesteś pewien, że kilka milionów złotych na Twoim koncie uszczęśliwiłoby Cię na dobre, czyż nie? Badacze są innego zdania. Z pewnością byłbyś szalenie szczęśliwy, ale tylko przez kilka miesięcy.

Następnie każdego dnia czułbyś się dokładnie tak samo, jak w tej chwili. Człowiek przyzwyczaja się do każdych warunków – i złych, i dobrych. Najlepszego dowodu na poparcie tej tezy dostarczyły badania nad poziomem szczęśliwości osób ciężko chorych i zdrowych milionerów.

Okazało się, że obie grupy miały podobny średni poziom zadowolenia z życia. Jedni i drudzy po prostu przyzwyczaili się do sytuacji i zaczęli zauważać nowe plusy i minusy aktualnego położenia.