W rożny sposób można odbierać taniec. Można go odczytywać w kategoriach widowiska estetycznego. Należałoby wtedy zwrócić uwagę na jego artystyczne walory. Można również myśleć o tańcu jak o sporcie. W przypadku baletu wydaje się to jednak trudne, ale nie jest to kompletnie bezzasadne stanowisko. Warto nauczyć się tego pięknego tańca korzystając z oferty szkoła baletowa .

Od tancerzy występujących w balecie bardzo często wymaga się umiejętności prezentowania figur, do wykonania których niezbędne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne. Ceniona w przypadku baletu będzie przede wszystkim umiejętność wykonywania trudnych, bardzo bolesnych dla nieprzygotowanego człowieka szpagatów i pół-szpagatów. Ważnym elementem widowiska są liczne podskoki. Balet można rozumieć jako sztukę, jako spektakl, ale można również zwracać szczególną uwagę na kunszt z jakim poruszają się tancerze i tancerki. Balet można oglądać również z perspektywy sposobu w jaki bohaterowie prezentują możliwości ludzkiego ciała.

Tego typu figury można często osiągnąć jedynie latami trenując i przygotowując swoje ciało do wykonywania licznych akrobacji.